דיור – אגדה של תערוכה

דיור: מעצב החלומות - תערוכת אופנה במוזיאון ה-V&A בלונדון

לונדונית קטנה עם פד שרטוט מוכנה לדיור

 
אין ספק שיש תערוכה אחת השנה בלונדון הבולטת באופן מיוחד; נכתבו עליה אינספור מאמרים וביקורות, ויש אפילו אפטרנון טי אחד בהשראתה (במלון הברקלי). כרטיסים – יוק. סולד אאוט, זאתאומרת אלא אם כן יש לכם יכולת לעמוד בתור היומי החל מעלות השחר בציפייה לקומץ כרטיסים שמשוחררים על בסיס יומי (הקופה נפתחת בעשר) או אם אתם לקוחות של דיור (אמיתיים, כאילו – כאלה שאשכרא קונים בדיור). אז מאחר ואנחנו לא זה ולא זה (שלושה ילדים, כן?) – נראה היה שהלונדונית הולכת לוותר על התערוכה המדוברת של השנה.
 
נראה לכם באמת?? מסתבר שאפשר, במיוחד אם את הלונדונית.
הלונדונית שעוד עמדה לה לא מעט בתור, שמעה “יש צפיפות חסרת תקדים בתערוכה של דיור”, כך מלין באזניה הסדרן החביב.
“גם מנויים יכולים להיכנס ללא כרטיסים” מסתבר אם כי תחת בדיקות זהות קפדניות. הלונדונית הקטנה מוכנה כבר עם הסקאץ’ בוק שלה, והרכה הנולדת מחכה לה בחוץ עם הסבא הלונדוני (מה לעשות, אין לה כרטיס).
 
כריסטיאן דיור: מעצב החלומות.

 

 
 
 

Christian Dior: Designer of Dreams .

Spanning 1947 to the present day, this exhibition traces the history and impact of one of the 20th century’s most influential couturiers, exploring the enduring influence of the fashion house, and Dior’s relationship with Britain.

התערוכה עוקבת אחר ההיסטוריה וההשפעה של דיור, שהיה מהמעצבים הבולטים ביותר במאה העשרים. ב-11 חדרים שונים, בוחנת התערוכה את ההשפעה של בית האופנה דיור על תעשיית האופנה העולמית, תוך שימת דגש מיוחד על יחסיו של דיור עצמו עם בריטניה.
דיור העיד על עצמו כ”אנגלופיל מובהק” והתערוכה שמה את יהבה על העובדה הזו. ההיילייט של התערוכה היא כבר בחדר הראשון המציג את השמלה שעיצב דיור לנסיכה מרגרט, לרגל יום הולדתה ה-21 (1951). הנסיכה שהיתה ידועה כשערורייתית, והרויאל הראשונה בעצם שהתקשתה לקבל את מרות ותכתיבי משפחת המלוכה (לידיעת הקוראת מייגן – Been there done that…) אימצה את דיור ואת אופנת ההוט-קוטור הצרפתית שהחלה בתחילת שנות החמישים לצוץ בחוגי הסילון של אירופה המתחדשת.
דיור ערך לנסיכה ולדוכסית מקנט תצוגת אופנה פרטית בשגרירות הצרפתית, ותמונתה הרשמית תתנוסס לעד בארכיון ספרי ההיסטוריה, בשמלה שהגדירה “האהובה עליה מכולן”.

החדר הראשון בתערוכה על דיור - מוזיאון ה-V&A

 

הבד גירל של שנות ה50 – השמלה של מרגרט

 

 

מעצבת קטנה – “She has sparkles”

 אל מול שמלתה של הנסיכה מתיישבת לה בת החמש, פותחת את מחברת הרישומים שהוכנה בעוד מועד ומכריזה ש”היא צריכה להתרכז”. שאר החדרים בתערוכה יציגו: השפעות על עיצובים של דיור מרחבי העולם; חדר הסדנא בה רואים עיצובים שקפצו מהדף לכדי שמלות לבנות לא גמורות ובהמשך מוצג גם המוצר המוגמר; חדר הגן – המציג את עיצובי דיור בהשפעת פרחים ובמיוחד החבצלת פרחו האהוב; חדר הנשפים; הדיורמה; חדר המעצבים הראשיים שבאו אחרי דיור; ועוד.

החדר הראשון בתערוכה על דיור - מוזיאון ה-V&A

 

גזרת הטוליפ – עיצובים בולטים של דיור

 

החדר הראשון בתערוכה על דיור - מוזיאון ה-V&A

 

החנות הראשונה של דיור, ולגרפלד לוקאלייק

 

עיצובי אופנה בהשפעת העולם - דיור

 

מסביב לעולם עם דיור

 

במעבר בין החדרים השונים ניתן לראות את התפתחותו של דיור מעיצובים קלאסיים מחוייטים ומוקפדים בקווים נקיים, לשמלות ערב אקסטרווגנטיות בהשפעות עולמיות שונות. אחד החדרים הבולטים מציג את דור ההמשך של המעצבים הראשיים של בית האופנה. דיור עצמו נפטר ב-1957 (בגיל 52) ממש שתור הזהב של בית האופנה שלו יצא לדרך. עד היום, שישה מעצבים נכנסו לנעלי העקב הפרחוניות, וחדר זה מציג עיצובים נבחרים של אותם מעצבים בינהם איב סיינט לורן וג’יאנפרנקו פרה – שהמשיכו אח”כ לבתי אופנה משלהם וכלה בגליאנו שהיה מוחצן ומוקצן (שהודח בשל אמירות אנטישמיות כזכור לכולם). 

‘היורשים’ – מעצבים ראשיים שבאו אחרי

 

 

ה-Garden Room הוא חדר קסום שעשוי מפרחים גזורים מנייר בצבעי פסטל עדינים, המנסה לחקות את אווירת ביתו של דיור בנורמנדי. לא לחינם הכריזה המבקרת של Time Out שהתערוכה היא פנטזיה, שכן חדר הגן עצמו הוא לא פחות מכניסה לעולם קסום פרי מוחו של דיור. הקטנטונת שמתחילה להתעייף (ועומדת בתור כמו אנגליה טובה לכורסא שתתפנה) הגדירה את החדר במילה אחת “וואוו”.
ניתן לתמונות לדבר, אם כי קשה לומר שהן עושות לו חסד.תמונות מהתערוכה של על כריסטיאן דיור במוזיאון ויקטוריה אנד אלברט בלונדון

 

סוד הגן הנעלם – חדר הגן הקסום

 

תמונות מהתערוכה של על כריסטיאן דיור במוזיאון ויקטוריה אנד אלברט בלונדון

 

מוטיב חבצלות – לילי’ס, פרח בית בורבון

 

חדר הגן - כריסטיאן דיור במוזיאון ויקטוריה אנד אלברט בלונדון

 

התמונות לא עושות לו חסד – חדר הגן האגדתי

 

*התמונה לקוחה ממגזין Dezeen, ניתן לראותה בקישור: https://www.dezeen.com/2019/01/31/va-exhibition-christian-dior-fashion-design/


 

במעבר חד מהחדר של הגן שכולו צבע וגוונים, הלונדוניות עוברות לחדר לבן בוהק, כאילו היה זה סניף מקומי של סופרפארם. כאמור, חדר הסדנא (the Atelier) מציג עבודות לא מוגמרות של שמלות מתוך מטרה להסביר את תהליך העיצוב והתפירה. חדי עין כמו הלונדונית יכולים למצוא דגמים שהיוו בסיס ליצירות ידועות של דיור.

תמונות מהתערוכה על כריסטיאן דיור במוזיאון ויקטוריה אנד אלברט בלונדון

 

כמו בסופרפארם רק עם שמלות – חדר הסדנא

 

תמונות מהתערוכה על כריסטיאן  דיור במוזיאון ויקטוריה אנד אלברט בלונדון

 

שמלת דיור מפורסמת טרם צביעה

 הלונדוניות ממשיכות לחדר הדיורמה הבנוי כמו מסדרון ארוך ומתפתל (ובלתי נגמר) שמצדו האחד מוצגים שערים של עיתוני אופנה עליהם התנוססו עיצובי דיור, ומהקיר המקביל אינספור דגמים מוקטנים של שמלות, בגדים, אקססוריז, נעליים, תיקים ובדים – בחלוקה לפי צבעי הקשת.
תמונות מהתערוכה של על כריסטיאן דיור במוזיאון ויקטוריה אנד אלברט בלונדון
 

אקססוריז בכל צבעי הקשת 
תמונות מהתערוכה של על כריסטיאן דיור במוזיאון ויקטוריה אנד אלברט בלונדון 

מסדרון בלתי נגמר – חדר הדיורמה חדר הנשפים מדמה רגע מהאגדות, ומזכיר במידה רבה את הביקור האגדתי שלנו בארמון בלנהיים. אגב, חדר בתחילת התערוכה מדמה את הארמון המוכר, שם הציג דיור תצוגת אופנה ב-1954, לבקשת פטרונית הארמון הדוכסית מרלבורו ובמעמד – מי אם לא – הפרינססה הבולטת של הדור ההוא: מרגרט.
כל שמלה בחדר הנשפים יותר מרהיבה מקודמתה והתאורה הייחודית, בד בבד עם מוזיקת הנשפים, מוסיפה למראה שמסחרר את המבקרים. חלק מהחדר מוקדש לשמלות שנלבשו על ידי כוכבות הוליווד על השטיח האדום, לחובבי כוכבים וכוכביות.

 

חדר הנשפים של כריסטיאן דיור- מוזיאון הוי אנד איי

 

כאילו יצאו מספרי האגדות – חדר הנשף של דיור

 

חדר הנשפים של כריסטיאן דיור- מוזיאון הוי אנד איי

 
 

מבט נוסף על חדר הנשף – לפני שהתאורה משתנה


 

לאחר חדר הנשפים, שלמעשה כמעט חותם את התערוכה, עוד ניתן לראות את שמלת המניפה של מריה גרציה קיורי, המעצבת הראשית הנוכחית (נחטפה על ידי בית האופנה מוולנטינו ב-2006) שמתפארת בחתימתו האייקונית של דיור. מכאן נפתחות הדלתות ליציאה ובחזרה למציאות של שתי ילדות, ועוד אחד שצריך לאסוף מהגן, ובית מלא קרובים וקרובות. אולי יצרנו מעצבת ראשית של דיור בפוטנציה, שבבית עוד עושה ללונדוני ולאחיה סקירה של העיצובים שלה.
ובאשר ללונדונית, היא מבטיחה שעוד תשוב.
[“כריסטיאן דיור: מעצב החלומות” הוארכה עד תחילת ספטמבר]

התערוכה על דיור - מוזיאון ה-V&A

 

השמלה עם החתימה מאת מריה גרציה קיורי

 

 


כריסטיאן דיור- מוזיאון הוי אנד איי
 


 


V&A Museum
Cromwell Road

 

Author: הלונדונים

2 thoughts on “דיור – אגדה של תערוכה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *