גשם גשם בוא

 בישראל שבתון יום הבחירות … בלונדון כבר שלושה ימים שהשלג מכסה את הבירה האנגלית … ואנחנו מגעגועים מזוייפים לגשם מפלסים דרך במינוס 2 מעלות לכיוון מרכז האומנויות של הברביקן, בסיטי של לונדון. לא, אנחנו לא באמת מתגעגעים לגשם – אבל כאשר החברים והקרובים בישראל מדווחים על אחוזי הצבעה מרקיעי שחקים, בד בבד עם הליכה מרעננת בחוף הצוק – גם אנחנו מחפשים פעילות חברתית שוברת מוסכמות בשביל מעמד הביניים המקומי (אנחנו).

מרכז הברביקן הוא פרוייקט ענק בסיטי אוף לונדון, שנחנך בתחילת שנות ה-80 (והוא גם נראה כזה) שכולל בלבו מרכז לאומנויות הבמה: תיאטראות, מופעים, גלריות, בית קולנוע, מסעדות ואפילו חממה. סביב המרכז יש קומפלקס מגורים ענק שכנראה היה יוקרתי בעת הפתיחה, אולם היום – במיוחד תחת מרבצי השלג הרבים – נראה קצת אפרורי.

כבר יצא לנו לבקר במקום בעבר, כשהיא עוד הצליחה לגרום לו לראות תערוכה של אופנה יפנית מודרנית. היום הוא כבר לא בקלות נופל במלכודות שלה, ורק אחרי בדיקה מקפידה ולאחר שגם אחותו שלחה בווטסאפ כתבה על המיצג המדובר – הלה הסכים ללוות אותה ל-Rain Room – הלהיט הנוכחי שאופף את הממלכה (כאילו לא חסר פה גשם).

גשם בברביקן סנטר בלונדון
בינלאומי רנדומלי בהחלט. חדר הגשם בברביקן.
התור הארוך בכניסה לחדר הגשם כמעט וביטל את האירוע. היא, לא מוותרת בקלות, קיבלה מידע מקדים מהסדרנים שמדובר בתור קצר יחסית (כשעה בלבד) והבינה שתצטרך להפעיל את הכלים הכבדים כדי לשכנע אותו להישאר. סנדוויץ’ קורן ביף ולימונדה מהקפיטריה גרמו להסחת הדעת הרצויה, ולאחר שכבר עמדו 15 דק’ בתור שיימשך עוד כשעה, והמבקרים החלו להיערם מאחוריהם – היא הצליחה ליצור מחויבות גם מצדו.

התור מתקדם אט אט (7 אנשים מורשים לתור את החדר בכל פעם) ואיך שכבר עמדנו להיכנס, בקצה התור נעצרנו שוב. עוד טיפה ואנחנו משתגעים – אבל בסוף האות מהווקי טוקי מגיע וגם אנחנו מורשים להיכנס פנימה.

ההליכה לתוך החדר היא כמו כניסה לתהום שחורה, ורק אחרי כמה שניות שומעים את הגשם, ואפילו קצת מריחים, ומבינים במה מדובר: חדר ריבועי שחור, שגשם מלאכותי זולג לו בשטף שלא יבייש את הממטרים הלונדוניים הטיפוסיים. הסדרנית בפנים נותנת תדרוך אחרון “על יבש”: להוריד מעילים שחורים (החיישנים מתבלבלים מצבעים כהים), ללכת לאט (החיישנים צריכים זמן לקלוט אתכם) ולהיכנס רק לאחר שתיתן את האות.
מרכז אומנויות הבמה בלונדון
כאילו שלא חסר גשם בלונדון – הברביקן בהברקה חדשה.
אה כן, הרעיון למי שעדיין לא הבין הוא שהולכים בתוך מבול ממש אבל לא נרטבים, זאת תודות לחיישנים שמזהים את הגוף האנושי ומנתקים את הממטרות הרלוונטיות למסלול ההליכה. הרעיון נחמד מאד – הביצוע קצת פחות. פה ושם טיפה סוררת תמצא את הגוף ואם שכחתם לרגע והתחלתם – חס וחלילה – לרוץ, תצאו מחדר הגשם בדיוק כאילו הייתם בחוץ ללא מטרייה.

זוג התיירים הישראלי שעמד בגשם עוד כשנכנסנו – מיצה את החוויה עד תום ואף ביקש ממנה (לאחר שהעברית זוהתה) לצלם אותם. היא העבירה את המטלה אליו הצלם החובב – ואם יורשה לנו לומר – אלבום התמונות שלהם מלונדון חייב לנו בענק 🙂

למרות ההמתנה הרבה, לנו הספיקו עשר דקות של החוויה הרטובה, ומצאנו את עצמנו מתייבשים בשירותים של הברביקן. Random International היא אולי קבוצת אומנים עם מיצגים מעניינים, אבל יעשו טוב אם יעבירו את חדר הגשם למקום קצת יותר צחיח, אולי למשל מדינה מסויימת במזרח התיכון?!

 

 

בלונדון כמו בלונדון ימשיכו לעמוד בתור לחדר הגשם, וגם אתם תוכלו עד ה-3 במרץ 2013. כניסה חינם.

**--

   

Barbican Arts Centre
Silk St  London
+44-20-7638-4141
http://www.barbican.org.uk/

Author: הלונדונים

3 thoughts on “גשם גשם בוא

  1. יופי של כתבה. ביקרנו בברקים בשנת 1984 , ואם אינני טועה הלכנו ברגל לwhite chapel שלא רחוק. באהבה שפרה וצבי

  2. הי לונדונים, לקראת בואנו ללונדון בשבוע הבא לומדים ומתעדכנים אצלכם.
    אם יתאים לכם נשמח להפגש.
    ענו למייל שלי או צרו קשר בסקייפ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *