היפר-Coal

דייט נייט ב-Coal Drops Yard קינגס קרוס

אז מה עושים לונדונים נטולי שינה כשההורים של הלונדונית מתנדבים לבייביסיטר משולש? יוצאים לקרוע את העיר כמובן!
סתאאם, לא באמת. הדייט נייט של הלונדונים אמנם נמשך לו יותר מחמש שעות תמימות (כן אנחנו מודים שהתחזרנו), אבל סה”כ באחד המיקומים היותר “בעניניים” שנפתחו אך לא מכבר, ה-Coal Drops Yard שמאחורי קינגס קרוס.
אוכל טוב * אופנה * עיצוב * קולנוע, והכל מאחורי גרנרי סקוור כמובן. לא מכירים? יאללה בואו איתנו.

 

את מתחם Granary Square שנפתח מאחורי קינגס קרוס לפני שבע שנים בדיוק – כולם מכירים. אפילו הלונדונים הספיקו לבקר שם יותר מפעם אחת, שכן המקום קיבע את עצמו כלב לבה הפועם של סצינת האומנות הסטודנטיאלית וה-“הדיזיין” (עיצוב) בלונדון, עם בית הספר Central Saint Martins שיצא מהסוהו וקבע את מושבו המחודש מאחורי הכיכר, כשהיו רק ‘בדואים סביב’ כמאמר השיר.
במרוצת השנים האחרונות, האיזור הוסיף להתפתח, כאשר חנויות ומסעדות לא רק שצצו להן מסביב לכיכר עצמה, אלא אף לאורך המשעול המוביל לכיכר מתחנת קינגס קרוס. יותר מזה, שוק אוכל נפתח מאחורי הכיכר, מספר לא מבוטל של בניינים צמחו סביבו, ומספר גופי מעונות סטודנטים ברמה שעושה צחוק ממעונות אידלסון באוניברסיטה העברית שמו פה את מושבם. כל זאת יש לציין, באיזור שאפילו עדיין בשנות התשעים בלונדון היה מוזנח, מוכה פשע, זנות וסמים.

 

ובחזרה להווה, ה-Coal Drops Yard (להלן CDY) הוא מתחם ברמה גבוהה, שהחליט לרכב על גל ההצלחה שזכה לו גרנרי סקוור, אם כי במיצוב יותר גבוה. או בעגה לונדונית “פוׂש”. (היפרcoal) יש כאן הכל.

איזורי קניות בלונדון - Coal Drops Yard

 

ה-CDY בשיא פריחתו (תרתי משמע)

 היסטוריה קטנה למען הסדר הטוב: קינג קרוס מאז ומתמיד היה עורק פועם בלבה של הבירה האנגלית. בתחילת העת הויקטוריאנית היתה זו Regent Canal שדרכה הגיעו למתחם סחורות, ובסוף המאה ה-19 רכבות הקיטור שהתנקזו לתחנה וקיצרו את המסע מצפון אנגליה משבועות לימים. קינגס קרוס היתה הטבור של הסחורות שהגיעו ללונדון ובראשם הפחם בו השתמשו לעיפה בלונדון הויקטוריאנית.
בעוד שה-CDY היתה חצר האחסון של הפחם, ב-1870 היא הוחלפה במערכת אחרת במיקום שונה, והפכה לאיזור של מחסני סחורה. רק השם נשאר.
שריפה, הזנחה וחוסר שימוש כללי גרמו למחסנים להינטש, ואלו חזרו לאופנה לסצינת הרייבים של שנות ה-80′. מסיבות חשק, רייבים לא חוקיים, סמים ואלכוהול ובראשם ה-Bagley, מועדון ‘ידוע לשמצה’ שפעל בשטח המערבי של ה-CDY והפעיל שלוש קומות וכ-2,500 בליינים (!)

מתחם ה-COAL DROPS YARD בלונדון

 

עולים כיתה – מדרגות פרחוניות ב-CDY

 והיום כאמור המתחם הפך להיות סצינת ה-Posh האחרונה עם סניפים של מותגי הלבשה ולייף סטייל דוגמת Paul Smith, Fred Perry, Caravane, Emin & Paul, Wolf & Badger, חנות העיצוב של Tom Dixon (לא מומלץ לאנשים עם ילדים קטנים, בכ”ז המחיר הממוצע של פריט פה הוא כ-£300) וכמות מרשימה של מסעדות מגניבות למינהן: Barrafina – סניף רביעי לטאפאס המעולה הזכור עלינו ממכבר, Casa Pastor – מקסיקנית עם ווייבס, Morty & Bob – שקיבלנו טיפ שעושים את רובן הפסטרמה הכי טוב בעיר, Alain Ducass שמוכר את השוקולד שלו מפריז בבית קפה ראשון מסוגו, וגם את בית הקפה Vermaturia Cafe ועוד ועוד ועוד (הרבה “&” יש פה לחבר’ה).

בתי קפה בלונדון קינגס קרוס

 

דוכס השוקולד – הקפה של אליין דוכס

 בפינה הישראלית חשוב להזכיר את מסעדת ה-Coal Office המעולה של אסף גרניט. טייק לונדוני מפונפן על מחניהודה, מאד נהנינו פה בהזדמנויות שונות ומשונות (לא זול) ואת החנות השלישית למותג התכשיטים של Maya Magal (היא ישראלית נכון??).

בתי אופנה בלונדון

 

I heart U – וולף ובאדג’ר

 בחזרה לברפינה

ברפינה היתה שכיית החמדה של הלונדונים עוד מימי הסניף הבודד בסוהו (שמאז העתיק את מיקומו). כילדים בגיל דרומה משלושים, העובדה שהשף הממושקף היה מזהה אותנו ושותה איתנו “טריפאסיקו” בסיום הארוחה אז – היתה עושה לנו את היום. רק שהשנים נוקפות, והכמעט שלושים הפך לשלושים משהו, וברפינה עם קונספט הללא הזמנות טלפוניות היומרני שהפך לסמי סטנדרט בלונדון – יצאה מהתכניות של הלונדונים, שבנתיים נערמו תחת ערימות חיתולים וצעצועים.
העובדה שקיבלנו ‘כארד בלאנש’ לדינר אנד אה מובי, מביאה לנסיון לחזור לנעורים ולטבול את החך בכוס קאווה או אסטרל’ה.

ברפינה טאפאס בר בלונדון

 

לומדים את החומר – תפריט טאפאס קטלוני

 רגע רגע, בברפינה יש תור. התור שעובר בשתייה של עוד כוסית או שתיים למי שזמן הוא לא מצרך כל כך יקר בחייו, הופך להיות אוייב של אלו שהתבוססו בשגרה וקיבלו מנדט מהעם לשבור אותה ולו רק ללילה אחד. אז כאן, הישראליות נותנת הילוך וביקשנו מאלו שיזוזו שרפרף, ומאלו שיתכנסו קצת והופ – אנחנו יושבים.
-“נרשמתם בתור אצל המלצר?” שואלת המגישה החביבה (הקונספט בברפינה הוא הגשה לוחצת מאת הסו שפים / מוזגים שעומדים בצדו השני של דלפק האלומיניום הרחב).
-“כן הוא סבבה עם זה.” יוצא לנו באוטומט ישראלי, ואנו נותרים חפויי ראש עד שנקבל את המנות שיציבו את מיקומנו כעובדה קיימת. טוב בכ”ז לא סיפחנו את יהודה ושומרון, כולה קידמנו את התור…

בירה וטאפאס בלונדון

 

תמזגי תמזגי – אסטרל’ה מהחבית

 ישובים עם צלחת של פן-קון-טומט (לחם עם עגבנייה מרוסקת ושמן זית, אבל בנדיבות שראינו רק בברפינה ולעולם לא בברצלונה), זיתים, אסטרל’ה קרה וקאווה – נראה שהצלחנו עם המזימה. נחושים שלא להתמלא לפני הסרט (ולא לצאת עם חשבון מנופח יותר מדי שכן מחירי 2012 זה כבר מזמן לא הטרנד פה) אנו מסכמים להזמין רק מנות פתיחה קלות ולחלוק דג. זה המקום לציין שבברפינה עקרון הטאפאס share הוא השולט – והמנות לא קטנות יותר מדי.

טאפאס בלונדון

 

שטויות במיץ עגבניות – pan con tomate

 צלחת פלפלי פדרון מגיע לה לשולחן ואיתה דג קוד בנוסח קטלאן. הדג קליל ומוגש עם רוטב רומנסקו, נגיעות איולי וצנוברים. לא ברור לנו אם הוא כבוש או מבושל, אבל זה טעים.

ברפינה מסעדה בלונדון

 

פדרונים, זיתים ועגבניות – מזטים אה לה ברצלונה


מסעדת טאפאס בלונדון

 

כבוש או משוחרר? קוד אה לה קטלאן

 הפטאטאס בראוואס גם לא מאחרים לבוא, מוגשים עם אותם מטבלים של הדג, אך לבקשת הלונדונים לא על אלא בצד. שלמות.


צ'יפסים או תפוחי אדמה בנוסח קטלוני

 

בראוו! פאטאטאס בראוואס מעולים בברפינה

 נחושים להספיק לסרט אבל מסוחררים מהטאפאס, האלכוהול והחופש, הבנו שביום א’ בערב הקפה למטה של אליין דוכס השף והשוקולטייר הפריזאי הנודע יהיה כבר סגור ולכן פינקנו את עצמנו בשתי כוסות אספרסו שהפכו חיש קל לכוסות קרח’יל’ו (משודרג עם ברנדי ספרדי). חשוב לציין שהקינוחים לא הלהיבו אותנו ולמרות שממש רצינו – כמה צ’ורוס בשמות שונים כבר בנאדם יכול לצרוך? נשלים בקולנוע. היינו פה.

קפה בלונדון

 

קינוח אה לה לונדונים

 כל אדם

רשת Everyman Cinema שהחלה את דרכה כשלושה סניפים בצפון לונדון, היא בית קולנוע כיפי במיוחד. הוא אמנם לא נוצץ כמו האלקטריק בנוטינג היל, אבל הוא מציע חוויית קולנוע “למבוגרים” עם בר משקאות אפלולי, ואוכל רציני יותר ממה שמגישים הסינמפלקסים למינהם, ואיך לא – ספות זוגיות או כורסאות “לייזי בוי” נוחות במיוחד. למעשה, הקונספט כ”כ הצליח שהם התפשטו לכל רחבי לונדון עם סניפים חדשים בקנרי וורף ובקינגס קרוס כמובן.

בתי קולנוע בלונדון

 

הישן מול החדש – Everyman Kings Cross

 אז לא “זה שבפינה” שהוא ה-Everyman הישן של קינגס קרוס, אבל בבניין משרדים חדש שנקרא ה-R7 מצוי לו בית הקולנוע החדש של Everyman. בר המשקאות המשמש גם כלאונג’ לפני הסרט (קונספט ידוע ברשת שמציעה “להחליף את השתייה הקלה בכוס יין אדום ולהזמין פיצה למושב”) לא יבייש קוקטייל בר לכל דבר, וכמובן שניתן לבצע הזמנה של אוכל, נשנושים וקוקטיילים עד לספה שלכם.

בר בקולנוע אוורימן בלונדון

 

אני אומרת שזה כל כך פשוט שזה בסרט!

 הקונספט של Everyman כ”כ הצליח שלמעשה בתי קולנוע גדולים מציעים היום חוויות “לוקס” עם מסכים יותר קטנים, יין ואוכל “של מבוגרים”. תמצאו כאלה גם ברשת Odeon. המחיר אגב, שערורייתי ונע סביב £20 לכרטיס, כאשר כל בית קולנוע של Everyman בנוי בצורה קצת שונה, עם רמות שונות של נוחות.

קוקטיילים בלונדון בקולנוע אוורימן

 

קולנועקטייל – צפייה ביקורתית

 
בילוי בקולנוע בחול

 

ששש לכבות ניידים! אוורי-מן

 את הקינוח שלנו כבר השלמנו בדמות דוגמיות פטל בשוקולד מריר של גרין אנד בלאק (טעות קשה של הקולנוע לספק לנו “טעימות”) ופופקורן מתוק/מלוח. נרגעים להם עם שעתיים פלוס נוספות של סרט, הלונדונים מתרכבלים על ספת הקולנוע המפנקת, רגע לפני שהאובר מנחית אותם חזרה בצפון לונדון לבוקר של בנק הולידיי (חופש) עם החתלות, הנקות, פרנץ’ טוסט, בכיות, מלחמות על האייפד, וכן גם האנג אובר קטן.

 


 

Coal Drops Yard
Kings Cross, N1C 4DQ

Barrafina
26 Dean St. Soho / 10 Adelaide St, 42 Drury Lane,. Covent Garden /
Coal Drops Yard (upstairs) – no booking!
Website
Everyman Cinema
various locations
Website

Author: הלונדונים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *