סצינת אומנות הרחוב בלונדון היא משהו שלא דיברנו עליו עד עתה. הסיבה לכך נעוצה בחוסר יכולתה לגרום לו לצאת לרחוב… ובעצם – מי יכול להאשים אותו? כאשר הגשם לא מפסיק לרדת – הרבה יותר נעים להישאר בסצינת אומנות "הפנים" מאשר לרוץ ברחובות החלקים.
זה התחיל ביום ד' אחרי העבודה. היא הצליחה לגרור אותו לגלריה קטנה הצמודה ל-Brick Lane, ממעוז ההיפסטרים. הסיבה – שלושה ימים אחרונים לתערוכה של PEZ, אומן רחוב מברצלונה שהתפרסם בציורי הדגים (מקור השם, PEZ = דג בספרדית) החייכנים שמעטרים את קירות ברצלונה, בוגוטה, ניו יורק, סן פרנסיסקו, שנחאי וגם… לונדון. הוא התאהב מיידית ואחה"צ גלש לערב שכולו "חפש את המטמון" בגרסת "חפש את פז" ברחבי שורדיץ'. החיפוש הניב תוצאות נוספות ונדהמנו לגלות שרחובות הבירה האפורה – דווקא צבעוניים מאד, אם יודעים להסתכל לעבר המקומות הנכונים. פוסט שכולו גרפיטי [לחצו על התמונות בשביל גודל מלא].
PEZ & David Walker אומנות רחוב בלונדון, ב-Brick Lane

PEZ & David Walker ציור קיר ב-Brick Lane

ההתחלה בגלריית Tony's – חלל קטן צמוד לרחוב Brick Lane. את הרחוב אנו מכירים תודות ל-Brick Lane Bagels (השם המקובל) – חנות בייגלים כשרה, מלאה בצעקות בעברית ועמוסה ב-salt beef & pickles שעולה פחות מ-2 ליש"ט. בכניסה לגלרייה אמיליה המתמחה החביבה מנדבת מידע על האומן ומסבירה שהרעיון העומד מאחורי עבודותיו הוא "לגרום לעולם לחייך". עבודותיו מוצגות בגלריה בצפיפות, כאשר במרכז הקומה העליונה בובה מתנפחת ענקית של PEZ, וסביבה תלויים ציורי אקריליק צבעוניים וחייכנים על קנבסים. בקצה הקומה מעין חצר פנימית ובה ציור קיר שהכין האומן לצורך התערוכה. מ-ד-ה-י-ם. בקומה התחתונה עבודות ה-hard core של האומן: גרפיטי על נייר, כל אחת ייחודית וגם כמה הדפסות.
PEZ ציור קיר מדהים בלונדון

PEZ ציור קיר בגלריית Tony's

PEZ תערוכה בלונדון

PEZ רביעיית ציורי אקריליק על קנבס

אומנות רחוב בלונדון

PEZ אקריליק על קנבס

כבר ביציאה מהגלריה מצאנו את הגרפיטי הראשון של האומן על הקיר הצמוד.  אמיליה הבטיחה שעל Brick Lane עצמו נמצא עבודות נוספות ואף רמזה כי ליד מקום העבודה שלו יש ציור נוסף (הוא עדיין סקפטי כמה ימים לאחר מכן…). Brick Lane עצמו הוא רחוב קצת מוזר: ככל שמדרימים לאורכו, מתחלפות חנויות הווינטאג' הצבעוניות ובתי הקפה המחתרתיים – במבחר גדוש של מסעדות ומכולות הודיות; כאשר בין כל אלו מעטרים את הקירות והסמטאות – ציורי גרפיטי מרהיבים.
PEZ בסמטת Grimsy street בשורדיץ'

PEZ בסמטת Grimsy street בשורדיץ

אומנות רחוב בבריק ליין בלונדון

ROA and Ben Slow בבריק ליין

גרפיטי בלונדון

ציור קיר של finDAC בבריק ליין

לאחר הדרמה של כעשרים דקות נתקלנו במסגד של שורדיץ'. We're not in Kansas anymore… בנקודה זו עשינו "אחורה פנה" וחתכנו לעבר תחילתו של הסיטי של לונדון, לשוק Spitalfields ול-Commercial street הסמוכים (יקבלו פוסט משל עצמם…)

מסלולי הליכה בלונדון

גרפיטי של האומן Mr Penfold וגרפיטי של פני צלקת - אומן לא מוכר

ROA אומן רחוב בלגי באנגליה

ציור של ROA ברחוב Chance - מול תחנת הרכבת של שורדיץ

אומנות רחוב במזרח לונדון

עוד PEZ וברקע גרפיטי לאולימפיאדה

מבין האומנים כדאי לשים עין על STIK – אומן שהיה הומלס במשך שנים וסומן כהבטחה הבאה של ה-Street Art Movement. "אנשי החשבון" של STIK מציצים ממקומות מפתיעים בכל רחבי העיר. ולפני שבועיים מצאנו אחד מהם אפילו בפינה חבויה בלב מעוז העשירון העליון – Mayfair.

STIK בשורדיץ'

STIK בשורדיץ' - ציור על דלת מצפון ל-Brick Lane

STIK אומנות רחוב בלונדון

STIK מציץ מחלון ב- Mayfair


עם האוכל בא התיאבון…

ההיתקלות בתמונות של STIK גרמו לנו לרצות לבקר בתערוכה של האומן בגלריה ב-Marylebone. לצורך העניין הקדשנו את יום שבת בבוקר – מאחר שהתערוכה הנקראת Walk by STIK ומוצגת בגלריית Imitate Modern (פרפרזה על השם Tate Modern המוזיאון הידוע) – עומדת להסתיים בעשירי לחודש.
מסתבר שמאז ימיו כ-tramp (נווד חסר בית בעגה קוקנית) –  STIK התקדם בחיים. קרנו עלתה לאחר שסיר אלטון ג'ון, בונו, הדוכס מקנט (בן דודה של המלכה) וסלבס אחרים – רכשו מיצירותיו. מסתבר שלהצלחה יש מחיר, ועוד איזה מחיר! יצירותיו הפשוטות יותר של STIK מגיעות לעלות של כ-2,900£ ויש גם כאלה בעשרות אלפים.
לתערוכה הנוכחית, כך לפי המתמחה, עמדו אנשים בתור מעשר בבוקר כאשר הדלתות נפתחו בשש בערב. כל אחד תפס יצירה כמו בכיסאות מוזיקלים והעסק נמכר כולו תוך 9 שניות (!). כשביקשנו קטלוג למזכרת היא התנצלה באדיבות בריטית אופיינית ואמרה שאולי נצליח לקנות אחד ב-E-Bay בעלות של כמאה ליש"ט (STIK it to us, why don't you!)

Walk by STIK תערוכה בלונדון

Walk by STIK תערוכה ב-Imitate Modern Gallery

תערוכות בלונדון STIK

פסל של STIK בגלריה. הכל נמכר תוך 9 שניות.

הכל אזל בתשע שניות, וגם הסיבוב שלנו בחלל הגלריה הקטנה נמשך כתשע דקות. משם החלטנו להמשיך עם עוד קצת אומנות (ואולי גם חנויות) וירדנו למייפר כדי לעשות סיבוב בגלריות הסמוכות.
לא הספקנו להרחיק לכת וכבר ב-New Bond Street תפס את עיניינו ציור קיר נוסף (!). בגלריית Opera מוצגים תמונות של אומן הרחוב הצרפתי Blek Le Rat, הנחשב לאב המייסד של אומנות הרחוב.
האומן היה מחתרתי במשך שנים עד שנעצר בצרפת, נקנס על השחתת רכוש שנעשתה במשך עשר שנים תמימות והוזהר שאם יתפס שוב הוא יילך לקלבוש. לאחר הפרשייה פנה Le Rat לדרך הישר והחל ליצור אומנות למכירה. Banksy, אומן רחוב בריטי עכשווי מהמדוברים ביותר בעולם, אימץ את הסגנון של Blek – עליו עוד נדבר בעתיד (מבטיחים).

גלריה בלב מייפר לונדון

Blek Le Rat בגלריית Opera במייפר

אומנות רחוב בלונדון

Blek Le Rat ו-Phlegm סמוך ל-Old Street

סוף השבוע בסימן אומנות רחוב הוכתר בהצלחה. מי היה מאמין – כמו היפסטרים טובים אנחנו צועדים מגרפיטי אחד לשני ברחבי שורדיץ' ועד למייפר, מתחת לטיפות מציקות, ולא מתלוננים.
סיורי אומנות רחוב אפשר גם לעשות עם מדריכים, אבל אנחנו הולכים על ניסוי וטעייה. המשך יבוא.

****


PEZ – Smiling Since 1999
Tony’s Gallery 68 Sclater st
020-3556-5201
http://www.tonysgallery.com/

© EL PEZ, 2011
http://www.el-pez.com
 Walk by Stik
Imitate Modern Gallery
27a Devonshire St
reet 020-7486-9927 http://imitatemodern.com
 Pictures Frames courtesy of ~LunaNYXlivingstock!Many Thanks