כריכים ופרגים: הליכה איטלקית מהסיטי לטאוור אוף לונדון

אם יש משהו שהלונדונים (פלוס אחת) למדו מהיותם הורים נטולי שינה – הוא “אל תאמר שאפנה אשנה”. הביטוי שסבתא אהבה כ”כ לומר תקף שבעתיים כאשר יש לונדונית קטנה שמסרבת לישון, וכאשר מתיישבים לכתוב על מאורעות היום (ו/או לבצע כל פעילות אחרת המצריכה חצי ישיבה ספק שכיבה) – האורות כבים להם מהר מאד והעיניים נעצמות באופן מיידי, אפילו לפני שהספקנו לכתוב שורה בודדה. כך, כאשר הלונדוניות עולות על טיסה BA165 בדרך לארץ הקודש, הוטלה על הלונדוני (שצפוי לשבוע רבוי שינה) המשימה לגבב את אוסף החוויות של עוד מלפני ראש השנה לכדי פוסט חדש.

אז עבור תיאורו של הביקור החטוף לקיימברידג’ תיאלצו עוד להמתין, אבל על יום שכולו פניני ופרגים (לא אלו שאוכלים – הפרחים שנראים כמו כלניות) ייאלץ הלונדוני לספר לכם בעצמו, כדי שתספיקו (מי שמתכנן להגיע לתחילתו של החורף) לצפות במיצג הנהדר בטאוור אוף לונדון, שמסתיים אוטוטו ב-11 בנובמבר.

טאוור אוף לונדון
פרגים על רקע הסיטי של לונדון – הסיטי אדומה אדומה

פניני פניני ועוד קצת פניני


 

כבר שחזרה השלישייה מחופשה בת שבוע ברומא, התגעגעו להם הלונדוני והלונדונית לקפה האיטלקי המשובח של בר הפועלים הקטן המצוי מאחרוי וייה ונטו (הקטנה עדיין לא פיתחה את חוש הטעם לקפה משובח). כך, פתחנו את היום במשך חמישה ימים, על מקיאטו, טרמיציני משובח ו/או פניני, מסתכלים על האיטלקים העוברים בדרכם לעבודה למנה קטנה של שלוק מריר על הדלפק, מפנים מבטים לעבר הזוג המטורלל שבחר לו להתחיל את היום באיזי והעז לשבת במקום כזה בו נהוג לעבור ולחלוף.

 

ובחזרה להווה, היום של הלונדוני נפתח לו באיחור עצבני לעבודה שרק גילה סימני הידרדרות כאשר עצר לו בדרך בקפה וורונה המצוי לו על דרך Moorgate. זוהי החורבה הכי דומה לבר קפה שלנו מאיטליה שמצאנו. תמורת £3-4 תוכלו להזמין פניני שאפשר להכיל בו הכל, החל מגבינה ובייקון לא עלינו וכלה בביצים ועגבניות מטוגנות. חוצמזה, יש פה סלטים טריים, פסטות בצהריים ופניני של שניצלים (צ’יקן אסקלופ בעגת האיטלקים). בהחלט שווה ביקור לטייקאווי בדרך למשרד, במקום יש כיסאות ושולחנות מאד לא מזמינים.
סנדוויץ' בר בסיטי של לונדון
קח את הסנדוויץ’ וברח – קפה וורונה בסיטי של לונדון
ואם בפניני עסקינן הרי שאין כמו לפתוח את המסע הרגלי שלנו מבנק (Bank of England) לכיוון הטאוור אוף לונדון האימתי, עם עצירה לעוד קצת פחמימות. רגע רגע – אל תמהרו לשפוט, בעוד אתם הקוראים עברתם אי אלו כמה שניות בודדות, הספיק הלונדוני לסיים לו יום עבודה כמעט מלא, ובכלל הביקור ב-Panino Giusto נועד בשביל להאכיל את הקטנה במחית כלשהי ולתת ללונדונית להתרפק על זכרונותיה כסטודנטית על ציר ונציה-מילאנו, בזו האחרונה הוקמה הרשת האיטלקית ופועלת עד היום בעוצמה גבוהה.

 

פנינו גיוסטו בלונדון ממוקמת בלב לבה של הסיטי, אל מול הצלע המזרחית של בניין הרויאל אקסצ’יינג. הרשת האיטלקית כבר מזמן התמקמה לה גם בהונג קונג ויפן, ןדווקא ברומא הנוכחות שלה דלילה עד כי כמעט לא קיימת לאור סגירת הסניף המרכזי שבשוק קמפיו דה פיורי.
פניני בסיטי של לונדון
פחמימות איטלקיות פוגשות בנקאים אנגלים – פנינו גיוסטו בבנק אוף אנגלנד
הרשת מתאפיינת, כיאה לשמה, בפניני מכל הסוגים והמים (כאשר מרבית האנשים במקום בוחרים באופציה המכילה מיני נקניקים טרפים וגבינות שמנות כיאה לבנקאים אנגלים מדושני עונג 🙂 ), אבל ניתן למצוא פה גם המבורגר משובח, צ’יפס ומשקאות רבים.
בניגוד לתמונה שאתם הולכים לראות של פניני לא כשר בעליל, אנחנו התרפקנו על העבר האיטלקי שלה והרגל ישן נושן להזמין אסטיבו (הפניני הצמחוני היחיד בתפריט עם מוצרלה, עגבניות ובזיליקום) ולאור העובדה שהוא היה סופר טעים – שכחנו לעצור ולצלם.
פניני בפנינו גיוסטו בסיטי אוף לונדון
זה נראה נהדר אבל שלנו היה כשר – מבטיחים!
שני אפרול שפריץ בדיוק כמו ברומא ואנחנו מקנחים בגולת הכותרת של המקום – מקיאטו שמוגש עם גלידונית בצד.
יש לזה קטע – הגלידונית שתשדרג לכם את הקפה
תינוקת אחת שבעה, הורים קצת טיפסי, וגם מרוצים מעצמם לאור העובדה שהצלחנו לקמבן מנה שנייה של גלידונית מאחר שלא קיבלנו חלב סויה עם המקיאטו בניסיון הראשון (כן כאלה אנחנו – יצאנו מארון החלב, אל תשפטו אותנו!)

 

כלניות … כלניות (מישהו כבר כתב שיר על פרגים?!)


 

את המסע לטאוור אוף לונדון עשינו בקלות יחסית, עם עצירה להביט שוב ב-Monument: האנדרטה שהוצבה לזכר השריפה הגדולה. כאשר הקטנה הצליחה בנתיים להירדם בעגלה חרף המדרכות משובצות האבנים הקטנות, שמחליפות את מדרכות הבטון כאשר מתקרבים לטאוור, שהיה בית הכלא האימתני ביותר של אנגליה בתקופת הטרום אליזבתיאנית. מרחוק לפרגים שעשויים מחימר יש מראה של נהרות דם נשפכים, וכאשר מתקרבים קצת אז אולי זה מזכיר מפה טופוגרפית של קו החוף של אירופה. כך או כך המיצג מרשים מאד: הפרגים נופלים להם מחלונות מסויימים של הטאוור אוף לונדון ואף “מזנקים” מעבר לחפיר לרגלי גשר הכניסה, וממלאים את מרבד הדשא הרחב.
טאוור אוף לונדון
רק קייט מידלטון קיבלה רשות לרדת לדשא – מרבדי פרגים מחימר בטאוור

האמן, פול קמינגס בחר את הפרגים המסמלים את החיילים הבריטים מזה עידן ועידנים (הידעת? תרומה בחודש הזיכרון הבריטי תזכה אתכם בסיכה בצורת פרג אדום), כאשר כל יום מתווסף למיצג פרג נוסף עד לסיומו, עת יכלול 888,246 פרגים מחימר לציון כל אחד מהרוגי חיילי האימפריה במלה”ע הראשונה.

טאוור אוף לונדון
כמו רבבות התיירים, גם הפרגים נשפכים מהחלונות של הטאוור

את הפרגים ניתן לרכוש באתר האינטרנט של המיצג, כאשר ההכנסות (בניכוי עלויות העבודה והשכר) יגיעו למספר ארגוני צדקה. כל פרג שנרכש ייקטף ע”י עובד בסיום המיצג, ינוקה ויישלח בדואר רשום לקונה. גילוי נאות – אנחנו רכשנו שני פרגים למען הערך האומנותי של המיצג ולאור התרומה לצדקה.

טאוור אוף לונדון
ובמיצג הס פן תעיר – בכל יום מתווסף לו פרג זעיר

מיצג הפרגים בטאוור אוף לונדון מקיף את כל האתר, ונחמד לטייל לאורך גדות נהר התמזה, לנסות להתעלם משאון התיירים ולזהות ברקע את נוף בנייני הסיטי המוכרים (הגרקין דמוי הביצה, ההרון טאוור, מגדל 42 ואפילו את השארד מצדו השני של הנהר), רוכנים במרום קומתם מעל לטאוור אוף לונדון ושדות הקטל האדומים. המיצג הושק לאות ציונן של מאה שנים שחלפו מאז התחילה אחת המלחמות הקטלניות והמיותרות שידעה ההיסטוריה האנושית. אגב, הטאוור עצמו היה סוג של בקו”ם במלחמה עצמה ובמקום מתבצעות הקראות של שמות הנופלים בזמנים קבועים כל עוד המיצג פועל.

זהו זה, יום שישי רווי פחמימות שאנו מקווים כי יירדו להן בהליכה המתישה הלוך וחזור לטאוור (התחבורה לטאוור אוף לונדון לא מיטיבה עם יושבי צפון לונדון). בקרוב הפרגים יוסרו ויישלחו למי שרכש אותם, וברחבה שלגדות הנהר תיפתח לה כבכל שנה רחבת החלקה על קרח צופה אל הטאוור אוף לונדון. אנחנו יוצאים לבלות את מה שנשאר מהחגים עם המשפחה בישראל – ונשוב בקרוב!

***½

 

Tower of London Remembers
http://poppies.hrp.org.uk/
untill 11 Nov 2014

Panino Giusto Threadneedle st.

Cafe Verona 80 Moorgate

   

Author: הלונדונים

2 thoughts on “כריכים ופרגים: הליכה איטלקית מהסיטי לטאוור אוף לונדון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *