Shopping & Food, Arts & Warts

היי! לא נעלמנו ! הלונדונים גאים לבשר על הגעתה לאוויר העולם של לונדונית חדשה, רק שהיא עוד לא יודעת שהיא לונדונית בכלל. כן כן, קראתם נכון – הלונדונים הרחיבו את המשפחה, ולאור ניסיונם עם מערכת הרפואה הבריטית הציבורית (ה-NHS), החליטו שהלונדונית החדשה תבוא לאוויר העולם במולדת המנדטורית שמצטיינת ברפואה (עד שלא גרתם בחו”ל – אין לכם מושג כמה אתם עוד עשויים להתגעגע לתור בקופ”ח), ולפיכך יצאנו לפגרה.

אבל ברכות ואיחולים בצד (תודה תודה), ואחרי שלושה שבועות של החלפות חיתולים בשמש הנהדרת של תל אביב, הובהר ללונדוני שכדאי שהוא יחזור לעבודה ובזריזות, טרם החברה האנגלית בה הוא עובד תוציא את התפקיד שלו למכרז.. הלונדוני, טוב בלהבין רמזים בדיוק כמו שהוא טוב בלפתור תשבצים, ארז את הדברים והשאיר את הבנות בתל אביב עד שהלונדונית הקטנה תהיה מוכנה לטוס לסביבה חדשה ומוזרה שניחנה בכעשרים מעלות פחות מבמקום הולדתה (ולא משנה באיזו עונה).

לאחר שבועיים במהלכן ראה את הלונדוניות רק דרך מסך הפייסטיים, הבינה אחותו של הלונדוני שאם היא לא רוצה להישאר בת יחידה, כדאי שתבוא להעסיק בסופה”ש את הלב המתגעגע של הלונדוני. ואכן חמושה בטרולי ורשימת קניות, השאירה האחות את הבעל והילדים מאחור וחזרה בפעם השלישית ללונדון הקרה כדי לצאת עם הלונדוני לסופה”ש שכולו קניות ואוכל, מיצגי אומנות ויבלות ברגליים
(באנגלית זה נשמע יותר טוב shopping & food, arts & warts)…

קובנט גרדן לונדון
מיצג ה-LOVE לחג הוולנטיין של איגוד הלב הבריטי (BHF) בקובנט גרדן

 

שישבת

לאחר שישי די סטנדרטי שכלל גשם וקור, צפייה בפעם השלישית עבור הלונדוני בתערוכה של Klee בטייט מודרן, שיטוט בקובנט גרדן וחיפוש אחר מרפא ב-Boots לרגליים כואבות, קינחו האחים הארוחה בבלת’זר המצויינת, אותה הכתירה האחות כעליונה על הבראסרי.

בשבת התחיל היום בווסט אנד, למורת רוחו של הלונדוני, בבילוי של כשעה בחנות הצעצועים המלי’ז. למי שלא מכיר Hamleys היא המוקד אליו מתנקזים כ-ל הילדים התיירים (וכפועל יוצא גם הוריהם) ונדחסים לכדי שש קומות של צעצועים מיותרים במחירים מנופחים. הריכוז הכי גדול של חיידקים ובקטריות בווסט אנד בשילוב של דציבלים גבוהים והאהבל התורן שהעבודה שלו היא לירות עליכם עם רובה אוויר ולחייך .. דנטה לא יכל לתאר את הגיהנום טוב יותר אם רק היה רוצה.
הביקור חסר הפירות בתופת התחיל רק אחרי שפמפמנו את עצמנו בקפה ניו זלנדי משובח שב-Sacred, ממש ליד קרנבי סטריט, אחד מבתי הקפה הטובים שבלונדון והנחבאים מהתיירים (לפחות בשעות הבוקר).

Sacred Carnaby Street
קפה קדוש – Sacred ברחוב קרנבי שבווסט אנד
מכיכר פיקדלי שמנו את פעמנו לטעימת האומנות השנייה של הביקור – מיצג של חו בינג במוזיאון ה-V&A שבקנזינגטון. למותר לציין שהאחות ראתה איזכור למיצג הזה בטיים אאוט תל אביב, אבל לא הצליחה לזכור היכן הוא מה שהוביל לכך שכל ליל חמישי וערב שישי הוקדשו להרכבת פיסות זיכרון קטנות שיובילו אותנו ליעד הנכסף (סיני .. יפני .. בריכה .. בטוח משהו אוריינטלי … כבר דיברנו על חיבתו של הלונדוני לחידות אבל זה כבר מוגזם).
בסופו של דבר המיצג של חו הוא די קשקוש. זאתאומרת, עם כל הכבוד לחובבי האומנות – הבחור בנה אגם מלאכותי עם דמויות פורצלן סיניות מיניאטוריות בפנים, מזכיר קצת ילד שמשחק באמבטיה בחיילי צעצוע. כך או כך סיכמנו שעדיף לראות את זה בשישי בערב שהאורות כנראה מאירים את “האגם” ואף קפצנו על הדרך להציץ בתערוכת פרסי Jameel שזה המקביל של פרס סנדברג עבור העולם המוסלמי ואומנות האיסלאם. לא התרשמנו.
מוזיאון ויקטוריה אנד אלברט
המחזה של סיפור סיני בבריכה בחצר ה-V&A (או: פלופ מספר 1)
המשך היום כלל שיטוטים בצ’לסי, סביב סלואן סקוור, וארוחה (אליה הצטרפה הבת דודה שגרה בלונדון) ביאשין סושי, שלמרבה הפלא לא הצליחה להלהיב את הנשים והותירה את הלונדוני מתנסה בעצמו עם מינים שונים של סאקי וכאב ראש עוקב. ויהי בוקר ויהי ערב יום שבת.
 

ראשון: מהברביקן לווסט אנד

למרות שיש לנו משימה שטרם הושלמה – לקנות משהו לילדים – את ראשון החלטנו לפתוח עם קצת תרבות. האמת שגם לא הייתה לנו כ”כ ברירה, חוק ה-Commerce Law מאפשר לחנויות לעבוד ביום א’ לשש שעות בלבד ולפיכך החנויות בלונדון פותחות את שעריהן בין 11 ל-12 בבוקר. כך מצאנו את עצמנו בדרך למרכז הברביקן לצפות במיצג החדש של United Visual Artists שכבר הכרנו לפני כשנה כחבר’ה הגאונים שבחרו למלא חדר (הדבר היבש היחיד בלונדון) בגשם מלאכותי.
הפעם הפרויקט נקרא “Momentum”, מה שאמור להיות חדר חשוך עם אורות שמבליחים משום מקום – נשמע מבטיח. הגענו קצת אחרי עשר בבוקר, רק כדי לגלות תור קטן שמתחיל להתהוות וכן שבניגוד לכתוב באתר המיצג מתחיל בשעה אחת עשרה. כבר הגענו למסקנה שחוויית העמידה בתור היא הפעילות מספר אחת אם אתה אנגלי והחלטנו לזרום עם זה.

תוכלו רק לשער את מפח הנפש שחווינו כאשר תור של ארבעים וחמש דקות הסתיים בהליכה בת שלוש דקות בחדר חשוך עם – ניחשתם נכון – אורות שמבליחים משום מקום, שנראות קצת כמו צלחות מעופפות. מרשים זה לא.

מרכז הברביקן לתרבות בלונדון
מומנטום – סורה חושך (או: פלופ מספר 2)
את המשך שהייתנו בברביקן בילינו בסדנת הדפסה בתלת מימד. טוב לא באמת השתתפנו, סתם העברנו עוד כמה דקות בשיחה קולחת על הטכנולוגיה המרשימה ובניסיון לזהות את הראש המיניאטורי שהודפס מדמותו של אחד ממשתתפי הסדנה. חביב ותו לא.
מרכז הברביקן לתרבות בלונדון
תופסים ראש – מדפיסים ראשים מניאטורים בתלת מימד בברביקן

מכאן, הדרך חזרה לווסט אנד ולעוד קצת קניות הייתה קצרה. האחות החלה להראות סימנים של חרדה כאשר השעות עד הטיסה חזור החלו להתמעט ועדיין באמתחתה מזוודה חצי ריקה. ועל אף הכל לוח התוצאות נשאר מאופס גם אחרי ביקור חוזר ב-Vans שבקרנבי סטריט ואפילו בכעשרים סניפים של H&M (שבדומה ל-Primark החביבה על עמך ישראל מתאפיינות כבאנקר של בגדים שאף אחד לא באמת צריך).

כנראה שאיפשהו בין חנות הקומיקס החביבה !Gosh שברחוב- Berwick בסוהו לבין סניף הדגל של Top Shop בכיכר אוקספורד, חטף הלונדוני התמוטטות עצבים ונדרש היה מזון כדי להרגיעו. בשביל זה בדיוק נועד ה-Riding House Café: המקום מספיק קרוב לאוקספורד סטריט, יחד עם זאת מספיק רחוק (כעשר דקות הליכה) בשביל שלא יהיה מוכר לתיירים. חוץ מזה, האווירה מגניבה והתפריט מגוון בערך כמו דיינר אמריקאי.

ריידינג האוס מסעדה לא רחוקה מאוקספורד סטריט
כמו דיינר אמריקאי – פול האוס בריידינג האוס

הלונדוני התפרע עם סנדוויץ’ רובן ענק (סולט ביף, כרוב, חמוצים) ואילו האחות שכבר החליטה לאכול סלט בריא עם אוסף של קרוסטיני וממרח ארטישוק חלומי הזכור לטובה מביקורים קודמים – שינתה את התכנית אחרי שראתה את המגה פנקייקס האווריריים שמוגשים במקום עם פירות יער ומייפל.

המממם רובן

המממם פנקייקס
לאחר שבטנו של הלונדוני הייתה מלאה (הוא נאלץ לאכול גם רובן וגם יותר מחצי מנה של פנקייקס כמובן) היה אפשר להמשיך במסע הצלב. הישועה הגיעה בחנות ה-GAP שהציגה 30% הנחה על כל המלאי, וטוב שכך שכן האחות גם התחילה לאבד את השפיות כשהפכה את קופת התשלום לתא מדידה אלטרנטיבי (“מה? נשארתי עם גופייה!”). תקרית בינלאומית נמנעה רק לאחר שהלונדוני הסביר בחביבות בריטית מזוייפת למוכר שהיום בלילה היא חוזרת לטיסה של בריטיש ישירות לביה”ח גהה.
כשהגשם מצליף בנו ורגע לפני שאנחנו מצטיידים באספקה לכל החיים של שמפו הרבל-אסנס ודיאורדורנט טד בייקר הצלחנו להציץ בתערוכה של צ’יהולי הידוע לנו כאוהב ישראל, בגלרית Halcyon המוכרת. הגלריה ממוקמת על New Bond Street – רחוב המעצבים האולטימטיבי, סטייל השדירה החמישית רק בלונדון. הכניסה לגלריה היא חינם ומעבר לכך שהיא מציגה תערוכות מעניינות, יש לה גם סניף בצדו השני של הכביש בו תוכלו לראות ו/או לקנות 😉 יצירות של אנדי וורהול ואמנים מוכרים אחרים. דייל צ’יהולי מוצג שם עד ה-4 באפריל. כתבה של הטלגרף על האומן.
Chihuly in halcyon gallery london
אומנות שבירה – הלסיון שוברת את שגרת הקניות של הלונדוני ואחותו
שלושה ימים אינטנסיבים עם האחות בהחלט הסיחו את דעתו של הלונדוני. כשלא רדף אחרי האחות הנמרצת ו/או סחב שקיות כאחד התיירים, סיפק הלונדוני עזרה ראשונה לרגליים הרוסות ושימש כ-co-conspirator לתרמית האס אם אסים הגדולה (ההוראות פשוטות: “אני אשלח הודעה לישראלי – אתה תענה מהאנגלי” לתשומת לבו של הקורא מנכ”ל סלקום).
מסעות האחים ברחבי לונדון בהחלט סיפקו סופ”ש מתיש אך מהנה – אפילו שלבשנו את בגדי המלך החדשים באי אלו מיצגים אומנותיים. מסתבר, אחותי, שאפילו אנחנו can’t win them all!
x
****

United Visual Artists: Momentum
13 February 2014 – 1 June 2014
Barbican Centre
Silk St.
+44-20-7638-4141
www.barbican.org.uk

 Halcyon Gallery
144-146 New Bond St.
+44-20-7100-7144
www.halcyongallery.com

V&A Museum
Cromwell Rd.
+44-20-7942-2000
www.vam.ac.uk

 Sacred Coffee
13 Ganton Street
Just off Carnaby Street
sacredcafe.co.uk

The Riding House Café
43-51 Great Titchfield St.
+44-20-7927-0840
www.ridinghousecafe.co.uk

 

Author: הלונדונים

1 thought on “Shopping & Food, Arts & Warts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *